Tag Archives: DRIFTWOOD HAZE

TIVERTON POINT-TO-POINT 19 JAN 2014 RESULTS

Members race (Sponsor – Stags)

1 For The Staff (Ian Chanin) 4-7 fav

2 Lord Samson (Josh Guerriero) 5-2

3 Edeiff’s Lad (Josh Newman) 25-1

5 ran; 3l; 6l;  6m 45s

Trainer: Robert Chanin

Restricted Division 1 (Agrii)

1 Romassor (Tom David) 9-4

2 Un Ami (Chester Williams) 7-4 fav

3 Gosser Time (Joe Ponting) 50-1

10 ran; short head – 10l;  6m 50s

Trainer; Chloe Roddick

Restricted Division 2 (Pennymoor Timber)

1 Illicit Illusion (Sam Drinkwater) 9-4 fav

2 Whenharrymetsally (Will Biddick( 16-1

3 Boardwalk Empire (Tom Ellis) 7-2

11 ran; 3/4l; 6l;  6m 45s

Trainer: Tom Lacey

Mixed Open (Matford Land Rover & family of the late John Pearcey)

1 Certain Flight (Will Biddick)

2 All Great N Theory (David Renney) 18-1

3 Hameldown Tor (Robbie Henderson) 6-1

17 ran; 2l; 6l;  6m 41s

Trainer: Keith Cumings

PPORA Club Novice Riders’ (Dodson & Horrell)

1 Justabout (Ciaran Gethings) 16-1

2 Tamatown (Alastair Harvey) 5-1

3 Barneys Mate (Christopher Barber) 9-4 fav

10 ran; 1 1/4l; 1l;  6m 56s

Trainer: Gerald Greenway

Intermediate (Exeter Racecourse)

1 Blazing Whale (Robbie Henderson) 8-1

2 Babeny Bridge (Lizzie Kelly 5-2 fav

3 Paddycards (Claire Hart) 8-1

16 ran; 1 1/2l; 6l;  6m 43s

Trainer: Edward Walker

Club Members Mares & Fillies (Hartnoll Hotel & The Thoroughbred Breeders Association Countryside Alliance)

1 Lucette Annie (Darren Edwards) 6-5 fav

2 Popaway (Joe Docker) 5-1

3 Champagne Rosie (Will Biddick) 11-8

6 ran; 5l; 7l;  6m 53s

Trainer: Simon Partridge

Open Maiden Division 1 (Mount Pleasant Inn)

 Part 1

1 Master Hooper (Matt Hampton) 7-2

2 Desert Sting (Ed Glassonbury) 7-2

9 ran won by a distance – only two finished; 7m 2s

Trainer: Julie Purdie

Part 2

1 Thedrinkymeister (Sam Drinkwater) 5-4 fav

2 Mangans Turn (Jack Barber) 6-1

3 Driftwood Haze (Evan David) 8-1

9 ran; 1 1/2l; distance;  6m 52s

Trainer: Tom Lacey

Open Maiden Division 2 (Steve Marsh & friends of the late Robin Barwell)

1 Big Georgie (James Ridley)

2 Bamboleo (Will Telfer) 5-2 fav

3 Corton Ridge (WillBiddick) 8-1

15 ran; 2 1/2l; 6l;  6m 52s

Trainer: Heather Ridley

Tiverton entries and form

.

Race Start time Link to entries and form for race
1st 11:30 Members, Subscribers & Farmers Race
2nd 12:05 Restricted Race, Division 1
3rd 12:40 Restricted Race, Division 2
4th 13:15 Mixed Open Race
5th 13:50 Intermediate Race
6th 14:25 Club Members Race for Novice Riders
7th 15:00 Club Members Race for Fillies & Mares
8th 15:35 Open Maiden Race, Division 1
9th 16:10 Open Maiden Race, Division 2

FORM GUIDE

Key:

f = fell u = unseated rider
p = pulled up k = knocked over
b = brought down c = carried out
d = disqualified ? = unreliable form
s = slipped up + = improving rating
r = refused blkd = baulked
ro = ran out t = took no part
(c) = course winner

Abbreviations:

NH = National Hunt
L = Length
Rest – Restricted
Nov = Novice
RT – Rating
PTP – Point to Point

An up to date form guide and synopsis of the horses entered at this meeting. Form figures for up to 6 outings appear. A dash(-) is used to separate 2013/14

form from 2012/13 form. Figures preceded by an oblique (/) represents 2011/12 form or earlier. Horses marked with an asterisk (*) indicates National Hunt

form. The higher the rating the better the form.

No responsibility can be accepted for any errors which may be considered to have occurred.

Produced by Jeff Guyett of Westcountry Videos.

Related articles: [display-posts taxonomy=”category” tax_term=”Tiverton” taxonomy_2=”category” tax_2_term=”2013-14 Season”]

BLACK FOREST CLUB 1 DECEMBER 2013 – RESULTS

Going: Good, good to firm in places

Open Maiden 4 & 5-year-olds only 2m 4f (Sponsor: Dyson, Quaintance & Strange)

1 Mr Bingley (Jamie Thomas), evens fav

2 Thetalkinghorse (Matt Hampton), 10-1

3 Driftwood Haze (Evan David), 7-1

7 ran; 3l; neck;  6m 10s

Trainer: Kayley Woollacott

Club Members’ (Best Western Tiverton Hotel)

1 Cock of the Rock (Bradley Gibbs), 7-4 fav

2 Minella Stars (Robbie Henderson), 5-2

3 Working Title (Joe Drinkwater), 9-4

7 ran; 1l; neck;  5m 59s

Trainer: David Brace

Restricted (Heltor)

1 Credit Crunched (Sam Painting), 8-1

2 Iberico (James Ridley), 5-1

3 Crannaghmore Mist (Nick Williams), 2-1 fav

14 ran; 10l; 1/2l;  5m 57s

Trainer: Laura Thomas

Mixed Open (Strutt & Parker)

1 Penmore Mill (Tom Ellis), 4-6 fav

2 Charles Bruce (Freddie Tett), 12-1

3 Bridlingtonbygones  (Miss J Banks), 14-1

6 ran; 15l; 1 1/2l;  6m 0s

Trainer: Fred Hutsby

Open Maiden Div 1 (J Edward Sellars)

1 Burtolli Boy (Tom Ellis), 7-4 fav

2 Icthec (Charlie Hammond), 9-4

3 General Ross (Sam Painting), 13-2

7 ran; 7l; 3l;  6m 2s

Trainer: Fred Hutsby

Open Maiden Div 2 (Old Thatch Inn Cheriton Bishop)

1 Testoftime (Mikey Walton), 11-2

2 Minella Duchess (Jason Cook), 7-4 fav

3 Taoveroe (Miss Sioban Doolan), 13-2

6 ran; 1 1/2l; 1l;  6m 15s

Trainer: Seamus Mackey

Intermediate (Exeter Racecourse)

1 Tachbury (Ed Barrett), 3-1

2 Waddingtown Hero (Miss Brodie Hampson), evens fav

3 Hinchelsea Moor (Luke Kilgarriff), 2-1

6 ran; 6l; 4l;  6m 4s

Trainer: Mrs Julie Williams